czwartek, 17 stycznia 2013

Najciekawsze mity greckie

Autor:Dimiter Inkiow

Tytuł:Najciekawsze mity greckie

Ilość stron: 160

Czas czytania: 1 dzień

Opis książki: Kto to taki Minotaur? Jak powstał świat greckich bogów? I dlaczego Dedal i Ikar potrafili latać? Książka ta porywa małych i dużych czytelników w ciekawy świat greckich mitów. Opowiada o Syzyfie i jego próbie przechytrzenia śmierci; o Kadmosie walczącym z groźnym smokiem i o tym, jak zakładał on miasto Teby; o królu Midasie, który zapragnął, by wszystko, czego dotknie, zamieniało się w złoto - i o wielu innych bogach, ludziach i mitycznych postaciach.
Najciekawsze mity greckie - opowiedziane na nowo przez Dimitera Inkiowa oraz dowcipnie zilustrowane przez Wilfrieda Gebharda - to prawdziwy skarb dla całej rodziny, szczególnie dobrze nadający się do czytania na głos.


Gdyby nie to, że teraz omawiamy Mitologię Jana Parandowskiego, najprawdopodobniej wcale nie sięgnęłabym po tę książeczkę. Jednak sięgnęłam. Jakie były moje uczucia do niej? Czy ta adaptacja mitów greckich może stanowić jako wiedza uzupełniająca dla ich miłośników? 

Moje uczucia dotyczące tej książki były tak naprawdę mieszane. Tuż obok leżały wspaniałe mity Grzegorza Kasdepke, ale ja sięgnęłam właśnie po nie. Dlaczego? Być może dlatego by nie czytać już tych samych historii, które już tak dobrze znam. Sięgnęłam po nią, by zapoznać się z tą wersją tak chętnie przecież opowiadanych przez różnych autorów mitów. I szczerze mówiąc książeczka jest naprawdę fajna, ilustracje w zupełności nie przeszkadzają, wręcz pomagają młodszym czytelnikom lepiej zrozumieć czytane opowieści. 
Inkiow pisał niezwykle lekkim, dziecięcym językiem. To czyni tę książkę jeszcze bardziej pocieszną. Język podczas czytania jest bardzo łatwy do zrozumienia, nie ma trudnych do przeczytania słów. Autor celowo ich użył, by dzieciom dopiero rozpoczynającym przygodę z czytaniem ułatwić dobre zrozumienie tekstu.

,, Historie te wydarzyły się bardzo dawno temu. Tysiące lat temu. W Grecji, na górze Olimp żyli jeszcze bogowie. To dlatego żaden człowiek nie śmiał zdobyć szczytu tej góry. Bogowie już od dawna nie mieszkają na Olimpie. Dokąd odeszli? Nie wiadomo."

Już po cytacie można rozpoznać, jak mocno autor przejął się, by jego książkę dobrze zrozumiały dzieci. Za to dostaje u mnie wielkiego plusa. Jedynym mankamentem jest trochę chaotyczne ułożenie mitów. Czytałam o Posejdonie, a następnym mitem jest ,, Nyks, bogini nocy". Można się zgubić.

Pocieszna okładka została zaprojektowana w jasnych, ciepłych barwach. Tak samo jak pozostałe ilustracje w książce rysunek ten jest wykonany niezwykle wyrazistą kreską, dopracowane są praktycznie wszystkie szczegóły. Jest to kolejnym atutem książki.

Podsumowując książkę tę polecam wszystkim fanom mitów jak i osobom dopiero zaczynającym przygodę z czytaniem. Książka ta naprawdę może wam umilić i ułatwić czytanie.

6/6

9/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz